Interaktivna ploča (eng. interactive white board) je bijela pametna ploča koja predstavlja površinu za pisanje. Ploča ima ugrađene senzore koji bilježe što se pisalo na njenoj površini.

Unaprjeđivanje interaktivnosti
Za dodatno proširenje interaktivnosti, potrebno je nabaviti projektor i njime projicirati sliku na površini ploče. Predložene vrste projektora su širokokutni (short-throw) i ultraširokokutni projektori (ultra short-throw). Ove dvije širokokutne vrste projektora montiraju se iznad ploče. Zahvaljujući kutu projekcije, osobi koja piše na ploču ne stvara se sjena i ne ometa rad.
Infracrvena (IR) interaktivna ploča
Infracrvena (IR) ploča sadržava ugrađeni senzor. Putem infra-crvene (IR) tehnologije oni prate što se piše na ploči. Pravilno korištenje interaktivne ploče ostvaruje se pisanjem olovkom za interaktivnu ploču, prstima ruke ili flomasterom za bijelu ploču. Za vrijeme kada je projektor isključen ploča se koristi poput svake bijele ploče (white board). U tom slučaju po ploči je moguće pisati samo markerom za bijelu ploču.

Jedna od najvažnijih značajki interaktivnih ploča je pohrana svih bilješki nastave. Nakon svakog sastanka, bilješke se mogu lako proslijediti kolegama putem električke pošte (e-mail).
Kako interaktivna ploča može unaprijediti poslovanje?
Interaktivna ploča s tehnologijom infracrvene (IR) svjetlosti unaprjeđuje način na koji se informacije prikazuju ostalim kolegama. Iako je vizualna prezentacija informacija jedna od bitnijih stavki ploče, postoji još mnogo korisnih značajki:
1. Mogućnost stacionarnog i pokretnog prikaza slike (npr. slike, video zapisi),
2. Digitalna pohrana bilješki zapisanih na ploči koje se kasnije mogu podijeliti s ostalim kolegama/icama,
3. Prisutnost raznih alata koji mogu poslužiti u radu s pločom (npr. digitalno ravnalo, šestar za crtanje geometrijskih oblika itd.),
4. Dinamičniji pristup predodžbe informacija što pobuđuje suradnju i efikasnost.